Ohjeistus huonontuneeseen koronatilanteeseen
9.10.2020 14:31 Uutiset / Pääsivusto

EVUssa noudatetaan Jääkiekkoliiton antamaa koronaohjeistusta

Kuten olemme aikaisemmin jo tiedottaneet ja ohjeistaneet, toimimme EVUssa Suomen Jääkiekkoliiton ja viranomaisten koronaohjeiden mukaisesti.


Suomen Jääkiekkoliitto on tänään tiukentanut ohjeistusta.

Tiedote perjantai, 09 lokakuu 2020 13:05

Suomen koronavirusepidemian tilanne on viime päivinä huonontunut. Jääkiekkoliiton tavoitteena on edelleen se, että jääkiekkoharrastus voisi jatkua ja sarjatoiminta pitää käynnissä. Jotta näin voi tapahtua, edellyttää Jääkiekkoliitto seuroilta yleisten hygieniaohjeiden lisäksi seuraavia toimenpiteitä tästä päivästä alkaen:

- Seuran on määrättävä omiin ottelutapahtumiinsa ja harjoituksiin tulijoille maskipakko. Maskipakko koskee THL:n ohjeistuksen mukaan 15 vuotta täyttäneitä. Maskia ei tarvitse käyttää pukukopissa, pelaajapenkillä eikä jäällä.
- Hallin katsojakapasiteetista saa olla käytössä enintään 50 % ja turvaväleistä on huolehdittava poikkeuksetta
- Mikäli turvavälejä tai maskipakkoa ei noudateta, on seuran tehtävä päätös ottelutapahtumien ja harjoitusten järjestämiseksi ilman katsojia

Pyydämme myös edelleen muistuttamaan harrastajia siitä, että pienetkin oireet tarkoittavat, ettei hallille tai muutoin ihmisten ilmoille voi tulla. Tämä voi tarkoittaa lisääntyviä poissaoloja harjoituksista tai peleistä, mutta on äärimmäisen tärkeää viruksen leviämisen ennaltaehkäisyssä.

Noudatamme EVUssa yllä mainittuja Suomen Jääkiekkoliiton antamia ohjeita tästä hetkestä eteenpäin.

SJL Tiedote

Voimia kaikille. Yhdessä selviämme tästä kaikille haastavasta tilanteesta.
Pidetään toisistamme huolta ja toimitaan vastuullisesti.


Ystävällisin terveisin,
Miia Murole
Toiminnanjohtaja
Etelä-Vantaan Urheilijat ry


   
Lisää uutisia
Etelä-Vantaan Urheilijat ry
«  Toukokuu   »
Kategoriat